Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Biela divočina

Vlky a rysy v zimných Tatrách

Chcete počas tejto zimy pomôcť stopovať vlkov a rysy? Zapíšte sa na "Bielu divočinu: Karpatské vlčie hliadky" a môžete byť súčasťou tohto projektu.

O čom je táto práca a prečo je potrebná?

Podľa tvrdení ochranárov zostáva po zimnom poľovnom období na Slovensku menej ako 150 vlkov, pokým podľa oficiálnych poľovníckych štatistík je ich viac ako 1500, čo je obrovský rozdiel! Podobná situácia je s rysom. Hrozí predátorom vyhynutie, ako tvrdia niektorí ochranári, alebo sú príliš početné, ako si to myslia poľovníci? Tieto nezhody jasne naznačujú potrebu spoľahlivých a objektívnych metód na presnejšie určenie počtu predátorov.

Projekt "Biela divočina" zapája do procesu výskumu dobrovoľníkov zo zahraničia, miestnych obyvateľov, pracovníkov národných parkov, lesníkov a poľovníkov ako aj všetkých dobrovoľníkov zo Slovenska. Pod vedením skúsených vedúcich, dobrovoľníci stopujú vlkov a rysov a zbierajú vzorky na rozbor DNA, čo umožní odhadnúť minimálny počet jedincov v danej oblasti ako aj rozpoznať nežiaduce zmeny, ktoré by naliehavo vyžadovali zásah.

Oblasť výskumu

Našou záujmovou oblasťou je Liptov, ležiaci medzi národnými parkami Nízkych a Západných Tatier. Okolo 50% ho tvoria lesy, až do výšky 1500m n.m.v., nad tým je pásmo kosodreviny a alpinské lúky. Počas zimy sa väčšina zvierat vrátane šeliem a ich koristi presunie nižšie k úpätiu hôr a do dolín, kde sa bude sústrediť aj náš terénny výskum.

Termíny

Výskum bude prebiehať počas troch týždňov od polovice januára do polovice februára, rozvrhnutých do obdobia, kedy je vysoká pravdepodobnosť pokrytia snehovou prikrývkou a kedy môže byť využitie metódy pobytových znakov (napr. stopy v snehu) účinné. Zúčastniť sa môžete na 1 turnus (6 nocí), 2 (13 nocí) alebo aj všetky 3 (20 nocí).

Podmienky a objednavky

Príspevok* za jeden týždeň (6 noci) je €190, za dva týždne je €350.
(zľava pre študentov: 20%)

Prihlásiť sa a objednať si termín môžete mailom na našú adresu.

[*Príspevok pokrýva ubytovanie a stravu (raňajky, balíček na obed, teplá večera), príspevok na dopravu a materiálne zabezpečenie, školenie, výstroj. Ubytovanie je v modernom renovovanom penzióne na okraji lesa v Nízkych Tatrách, izby majú 2–4 postelí, sprchu, sociálne zariadenie.]

Požiadavky

Denne sa budeme pohybovať 10–20 km v zasneženom horskom teréne. Na niektorých trasách budú potrebné snežnice alebo bežky. Ak máte svoju vlastnú (aj skialpinistickú) výstroj, môžete si ju priniesť.

Partneri

Projekt podporuje nadácia The Wolves and Humans Foundation vo Veľkej Británii. SWS pracuje v úzkom vzťahu s miestnymi komunitami: Štátna ochrana prírody, Štátne lesy, súkromní vlastníci pozemkov, poľovníci ako aj školy, univerzity a verejnosť, týchto neustále vyzývame, aby sa aktívne zapojili. Taktiež spolupracujeme so susediacimi krajinami, s ktorými máme spoločnú karpatskú populáciu šeliem, medzi nimi je Hnutí Duha v Čechách a členovia Akadémie vied v Poľsku. Nadácia The Wolves and Humans Foundation a Working Abroad zohrávajú úlohu sprostredkovateľov pri medzinárodnom dobrovoľníctve.