Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Medvede z prútia

Brlôžok pre deti v materskej škole

Počas týždňa od 23. do 27. apríla 2007 sme sa s niekoľkými žiakmi výtvarného odboru Základnej umeleckej školy v Liptovskom Hrádku podieľali na zaujímavom, možno povedať "medzinárodnom" projekte. Podujatie organizovala SWS - Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou, ktorá pozvala výtvarníka zo Škótska Alexa Rigga a spolu s ním sme vytvárali netradičný medvedí brlôžok. Nápad bol jednoduchý - do záhrady Materskej školy na Hradnej ulici sme chceli zhotoviť úkryt pre deti, kde by sa mohli hrať, ale aj trošku o ňom premýšľali. Deti zo škôlky na hodine "vo výtvarke" samé vymodelovali brlôžky, podľa ktorých Alex vytvoril konečný návrh v podobe eskimáckeho iglu.

Na stavbu sme použili nenáročný materiál – vrbové prútie, ktorý nám ponúkla príroda v okolí. Najťažšie bolo nazbierať dostatočný počet dlhých rovných prútov, podľa pokynov Alexa aspoň 2,5m dlhých. Určite by sme to nezvládli bez pomoci naslovovzatého odborníka Milana Trnku, ktorý sa venuje košikárstvu. Prúty sme museli zbierať v správnom čase, aby sa dobre ohýbali a bolo možné ich zasadiť. My sme totiž chceli, aby náš brlôžok ďalej rástol. Musím priznať, že to nebol úplne nový nápad, lebo na podobných živých objektoch z prútia pracuje Alex so svojím kolegom v Škótsku.

Samotná práca netrvala dlho, brlôžok vyrástol za dva dni. Bolo vidieť, že Alex má postup presne naplánovaný a my sme už len asistovali. Žiaci Martin, Gabko, Peťo, Tomáš a Evka sa nedali zahanbiť, neúnavne kopali asi 30 cm hlbokú jamu po obvode, kde sa mali vrbky sadiť. Aj Alex poznamenal, že takýchto usilovných "teenagerov" je u nich veru málo. Potom sme z najdlhších prútov spoločne položili základy stavby a mohlo sa prepletať a viazať. To nebolo tak ľahké, naučili sme sa, že nie každý druh prútia sa dobre ohýba a niektoré sa pri viazaní lámu. Preto sme túto prácu radšej nechali odborníkom Alexovi a Milanovi, ktorí si popritom vzájomne vymieňali skúsenosti. Alex bude určite učiť kolegov v Škótsku, ako upliesť poriadny korbáč, ktorý si aj s košíkom odniesol od Milana ako darček. A Milan stále nemohol uveriť, že v Škótsku sa robia z prútia aj 9m vysoké sochy, ktoré sa na tradičných oslavách spália. My sme zatiaľ využili čas a namaľovali sochy, lavičky a kolotoče v škôlke. Pri skrášľovaní záhrady materskej školy pomáhali aj ostatní žiaci ZUŠ počas ďalších dní.

Mňa teší to, že aj bez finančnej podpory na projekt sme vďaka ochote a spolupráci vytvorili pekné dielo, ktoré bude dúfam dlho krášliť záhradu škôlky a poteší aj okoloidúcich. Ďakujem Alexovi Riggovi, Milanovi Trnkovi, pani Eve Ďurčovej a hlavne mojim žiakom, ktorí sa do projektu zapojili.

Mgr. Svetlana Beťková


Škótsky maco

Na Silvestra (tzv. "Hogmanay") 2006 v Edinburghu bol súčasťou osláv aj 8 metrov vysoký medveď! Škótske hlavné mesto je v partnerstve s mestom Mníchov v Bavorsku - oblasť, kde sa začiatkom leta objavili správy o prvom výskyte medveďa hnedého vo voľnej prírode v Nemecku po 170 ročnej absencii. Edinburghského Hogmanayského medveďa zhotovili umelci Alex Rigg a Trevor Leat, použitím prútia zo škótskej vrby omotanej okolo kovovej konštrukcie a vnútro vypchatím slamou. Do mesta bol medveď dopravený dvoma nákladnými autami a bol spálený počas novoročných osláv.

Foto: A. Rigg


Ďalšie práce Alexa a Trevora si môžete pozrieť na stránkach:

Objekty Trevora Leata a Alexa Rigga
Vystúpenia a dizajn skupiny Transfigured


V prípade záujmu kontaktujte nás na emailovej adrese betkova@slovakwildlife.org