Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Jeseň

Medvede sa v tomto období pripravujú na zimu. Na zimný spánok sa väčšina z nich ukladá od začiatku decembra a trvá do konca februára. Potrebujú si vytvoriť dostatočné tukové zásoby, aby prežili toto obdobie bez prijímania potravy. Na toto sú uspôsobené biochemickým a fyziologickým štádiom: tzv. "hyperphagia" (zvýšený príjem potravy). Vtedy sa intenzívne krmia a aktívne môžu byť aj počas dňa.

Keďže reprodukčná úspešnosť u medveďov priamo súvisí so zväčšovaním objemu na jeseň, dostupnosť vysoko energetickej potravy má dôležitý vplyv pre medveďov ako pre populáciu rovnako ako aj pre jedincov. Náš výskum potvrdil dôležitú úlohu lesných plodov: dužinaté plody (čučoriedky, jablká, maliny, brusnice, jarabina, šípky) sú bohaté na uhľohydráty a tvrdé plody (bukvice, žalude) sú bohaté na tuk. Spolu tvoria približne 30-40% potravy počas celého roka.

Medvede bežne konzumujú poľnohospodárske plodiny (kukurica, ovos, jačmeň, pšenica), hlavne ak sa nachádzajú v blízkosti lesa. Hoci to vedecký výskum ešte nepotvrdil, ale predpokladáme, že práve v oblastiach s veľkým počtom zberačov lesných plodov či turistov sú medvede natoľko vyrušované, že sa stiahnu nižšie. Napríklad v Malej Fatre sme pozorovali, že vo vyššie položených lokalitách s čučoriedkami sa nevyskytovali žiadne pobytové znaky medveďa. Je však možné, že poľnohospodárske plodiny sú lákavé pre medvede, pretože im poskytujú iné živiny ako lesné plody. Počas terénnej práce v Západných Tatrách sme na základe obsahu trusu zistili, že aj napriek množstvu brusníc, niektoré medvede chodia zo subalpínskeho pásma ku poľovníckym krmidlám alebo poliam pred žatvou.

Živočíšna zložka môže tiež podstatne prispieť k jesennému vytvoreniu tukových zásob. Od augusta do októbra medvede vyhrabávajú osie hniezda. Niekedy nájdu jelene postrelené počas poľovačiek, ktoré ľahšie ulovia, prípadne nájdu zdochnuté. Škody na hospodárskych zvieratách sú najčastejšie od neskorého leta do jesene, čo môže byť spojené s predzimným vytváraním tukových zásob rovnako ako s dostupnosťou oviec či dobytka na pastve v blízkosti lesného porastu.