Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Odpadky

V mnohých oblastiach s výskytom medveďa v blízkosti ľudských obydlí je častý problém, keď sa medvede naučia kŕmiť sa nesprávne uloženými odpadkami či potravou. Zvyšky obsahujúce cukry a tuk sú pre nich veľmi lákavé. Pohľad na kŕmiace sa medvieďatá môže byť pekný, avšak ich budúcnosť je menej optimistická. Okrem toho, že robia neporiadok a vyplašia ľudí, ak si na to medvede zvyknú a stratia plachosť, je väčšie riziko, že môžu napadnúť človeka. Preto sa nikdy nepribližujte ani nekŕmte medvede, aj keď sa zdajú byť pokojné.

Vyprázdnenie kontajnerov by malo byť čo najčastejšie, aby odpadky dlho nestáli a nehnili, lebo svojím zápachom budú lákavejšie pre medveďa.

Kontajnery nedostupné pre medvede

V Severnej Amerike sú špeciálne zabezpečené kontajnery už niekoľko rokov efektívnym prostriedkom ako zabrániť medveďom kŕmiť sa odpadkami. V národnom parku Banff v Kanade ich nájdete nielen pri objektoch v blízkosti lesa ale dokonca aj v strede mesta. V rámci projektu BEARS dala spoločnosť SWS vyrobiť prototyp kontajnera, navrhnutý podľa kanadského modelu na zabezpečenie odpadkov tak, aby sa k nim medveď nedostal. Viac ...

Uzatvorenie do budovy

Nie je vždy nutné zmeniť kontajnery. Pomerne jednoduchším riešením je ich odstránenie z priameho dosahu medveďa a to uzatvorením ich napríklad do budovy, garáže a podobne. Ak majú kontajnery osobitný prístrešok, stačí ho zo všetkých strán uzavrieť, napríklad pomocou mreže. Rôzne riešenia podľa konkrétnej situácie sú implementované úspešne napríklad v Demänovskej doline.

Elektrické ohrady

Ďalším spôsobom ako chrániť kontajnery alebo objekt, je ohradením elektrickým oplôtkom. Takto to robili Poliaci okolo kontajnerov ale aj terasy chaty v okolí Morského Oka v Tatrách, kde sa to veľmi osvedčilo.

Odstrel a odchyt medveďov

Ak preventívne metódy zlyhajú, nevyhnutnosťou sa stane, že medveďa je potrebné odchytiť a vysťahovať z oblasti. To vyžaduje premiestnenie zvieraťa na územie, kde je menej pravdepodobné, že bude páchať ďalšiu škodu. Premiestnenie medveďov je finančne náročné a je ťažké nájsť vhodné miesto na vypustenie. Presťahované medvede často spôsobujú problémy v nových domoviskách, niekedy sa vracajú späť a robia ďalšie škody. Ak premiestenie nie je úspešné alebo nie je môžné resp. žiadúcé, medveď býva usmrtený. V inom prípade ich umiestnia do zoologickej záhrady.