Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Deti

Nevieme o žiadnom prípade na Slovensku, žeby medveď zranil dieťa. Bývame v oblasti, kde sa medvede vyskytujú a berávame syna Matúša do hôr odmalička. Podobne ako nám, aj jemu maliny či čučoriedky veľmi chutia a veľmi rád chodí s nami na hríby. Vždy obozretne sledujeme okolie a ostávame v tesnej skupine tam, kde sa môžu zdržiavať medvede.

Medvede sa vám spravidla vyhnú, keď o vás vedia, avšak nemusia vás zaregistrovať napríklad v hustom poraste, v hmle, pri potoku, alebo ak idete proti vetru. Ak nevidíte dobre dopredu či naokolo aspoň 50m, napríklad v mladom hustom poraste, zvýšte pozornosť. Predtým, ako pôjdete ďalej, robte hluk (napr. pískanie, tlieskanie) - takto medveďovi dáte čas aj priestor na únik. Ak sa držíte spolu v skupine, medveď má väčšiu šancu vás vopred zaregistrovať a je viac pravdepodobné, že utečie.

Ak žijete alebo trávite dovolenku v oblasti, kde sa vyskytujú medvede, je dôležité, aby ste ich neprilákali. Pachy jedál a odpadkov ale tiež kompostu či odpadovej vody z varenia patria k silným lákadlám. Preto je dôležité zabezpečiť ich tak, aby sa k nim medvede nedostali. Pach zrelého či hnijúceho ovocia niekedy priláka medvede do sadov alebo záhrad. Ovocie treba zozbierať postupne ako dozrieva a hnijúce kusy odpratať, alebo použiť elektrické oplotky, aby sa medvede nedostali dnu.