Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Hospodárske zvieratá

Salaše sú pre medvede a vlkov veľkým lákadlom, najmä ak sú umiestnené na okraji lesa a nie sú dostatočne chránené. Ovce zavreté v košiari sú obzvlášť zraniteľné - nemôžu utiecť. Preto sa stáva, že medveď poraní alebo zabije aj viac zvierat, ako môže zožrať.

Pastierske strážne psy

V minulosti bačovia používali na ochranu stáda veľkých bielych psov - pred nimi mali rešpekt aj ľudia. Poznáme ich aj dnes - je to slovenský čuvač. Táto rasa má vrodené vlastnosti, ktoré z čuvača robia spoľahlivého a odvážneho strážcu. Dôležitá je výchova. Už 8-týždňové šteniatka si musia zvykať na svoje prostredie a vyrastajú so stádom. Vytvoria si silné puto a považujú ovce za svoju rodinu. Je pre ne samozrejmé, že v dospelosti budú svojich "blízkych" chrániť. U nás sa na túto starú dobrú tradíciu pomaly zabúda. Hoci bačovia majú psov, sú väčšinou uviazané na reťazi a to im znemožňuje dobre plniť svoju úlohu strážcu. Viac ...

Elektrické ohrady

Na ochranu stáda sa tiež používa elektrické oplotenie, ktoré však musí byť kvalitné a správne inštalované. Pri úspešnom projekte v Rumunsku sa využíva zdroj A3500, ktorý produkuje elektrické napätie (5000-8000V) elektrické impulzy (max. 1/sek) do vedených drôtov. Plastové izolátory sa využívajú na upevnenie 5 drôtov na drevené koly vo výške 20, 40, 60, 80 a 100cm. Železná tyč (60-70cm) sa používa na uzemnenie a zariadenie má tiež hromozvod na ochranu zdroja. Elektrinu dodáva 100W batéria z auta. Dobytok sa rýchlo naučí vyhýbať elektrickým drôtom, ale treba ho sledovať hlavne zo začiatku, aby sa vyhlo poškodeniu oplotenia. Viac ...

Lokalita

Dobytok je menej vystavený útokom šeliem, ak sa nachádza aspoň 100m od najbližšieho lesa alebo iného porastu a terén neposkytuje úkryt. Výskumy ukázali, že straty na ovciach sú nižšie, keď pastviny nie sú zarastené kríkmi. Ak sa vyskytol útok, možno predísť ďalším stratám presťahovaním čriedy do inej lokality.

Odstrel a odchyt medveďov

Ak preventívne metódy zlyhajú, nevyhnutnosťou sa stane, že medveďa je potrebné odchytiť a vysťahovať z oblasti. To vyžaduje premiestnenie zvieraťa na územie, kde je menej pravdepodobné, že bude páchať ďalšiu škodu. Premiestnenie medveďov je finančne náročné a je ťažké nájsť vhodné miesto na vypustenie. Presťahované medvede často spôsobujú problémy v nových domoviskách, niekedy sa vracajú späť a robia ďalšie škody. Ak premiestenie nie je úspešné alebo nie je môžné resp. žiadúcé, medveď býva usmrtený.