Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Lesníci a lesní robotníci

Aj keď sú útoky medveďa na ľudí zriedkavé, do najrizikovejšej skupiny patria lesníci a lesní robotníci, najmä keď sa pohybujú v hustom poraste. Ak sa medveď cíti ohrozený a nemá kam uniknúť, môže dojsť k útoku v sebaobrane. Najčastejšie sa to stane pri stretnutí človeka s medveďom na vzdialenosť menšiu ako 20m. Ak nevidíte dobre dopredu či naokolo aspoň 50m, napríklad v mladom poraste, zvýšte pozornosť. Predtým, ako pôjdete ďalej, robte hluk (napr. pískanie, tlieskanie) – takto medveďovi dáte čas aj priestor na únik.

Buďte ostražití v neprehľadnom teréne, kde by sa mohol nachádzať medvedí brloh. Ak počujete medvedie zvuky, alebo vidíte mláďatá, buďte veľmi opatrný a opustite miesto potichu v smere, odkiaľ ste prišli. Nekričte na medveďa, ktorý o vás ešte nevie – môže to vyprovokovať útok. Pred medveďom ani neutekajte – môže to viesť k prenasledovaniu.

Podľa nášho názoru by pre ľudí pracujúcich v lese bolo žiadúce nosiť so sebou sprej na odplašenie medveďov ("Bear spray"). Tento sa pri objektívnom hodnotení osvedčil dokonca spoľahlivejšie ako zbraň. Použitím spreja sa vytvorí medzi medveďom a človekom ochranná clona, ktorá s väčšou pravdepodobnosťou zasiahne medveďa ako guľka.

Ak sa dostanete do priameho styku a ide o obranný útok, ľahnite si na brucho, nohy voľne od seba, prsty rúk spojené za hlavou a robte mŕtveho. Táto pozícia vám bude chrániť tvár a krk, keď medveď vycíti, že ho neohrozujete, zvyčajne odíde. Ak by ste s medveďom bojovali, či snažili sa dostať k puške alebo utiecť, je riziko, že ho vyprovokujete k ešte intenzívnejšiemu, dlhšiemu alebo opakovanému útoku, pri ktorom môžete byť vážnejšie zranený.

Odporúčame vám pozrieť si výborne spracovaný film "Ako byť v bezpečí na území s výskytom medveďov". Obsahuje nielen užitočné rady ale aj krásne zábery a množstvo informácií o medveďoch.