Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Stanovanie, kemping

Malé riziko môžete znížiť na minimum, ak využijete zopár jednoduchých rád. Miesta na stanovanie si vyberajte pozorne. Nemali by ste si vybrať miesto, kde je veľa medvedej obľúbenej potravy (napr. maliny, čučoriedky), ani kde očividne často chodia zvieratá. Skúmajte okolie, či sú tam nejaké čerstvé stopy – ak áno, radšej nocujte inde. Neodporúčame spať vonku tesne v blízkosti chát, horských hotelov a podobne, kde by mohol chodiť medveď zvyknutý na odpadky. V niektorých oblastiach, napríklad v národných parkoch, je povolené stanovať len na vyznačených miestach.

Udržiavajte kemp čistý a bez lákadiel. Ak varíte, vyčistite priestor ohniska aj riady, hneď po použití. Nevarte vo vnútri ani blízko pri stane a uvážte, či si necháte potraviny vedľa seba na noc. Ak máte so sebou auto, uložte ich tam. Vyvarujte sa príliš zapáchajúcich potravín ako napríklad slanina či rybacie konzervy. Odpadky nezakopávajte, lebo medveď ich aj tak môže zacítiť a vyhrabať. To, čo nemožno úplne spáliť na ohni, dobre zabaľte a vezmite so sebou.

V Severnej Amerike, kde ľudia pridu častejšie do kontaktu s medveďmi, odporúčajú prísnejšie opatrenia. Napríklad variť a jesť najmenej 100m od miesta, kde spíte, zavesiť potravu aspoň 4m nad zemou na lano medzi dva stromy, uschovať potraviny a odpadky do špeciálnych plastových nádob.

Keby aj napriek všetkým opatreniam prišiel na táborisko medveď – čo nie je veľmi pravdepodobné, ale zriedkavo sa to može stať – je zrejme zvedavý, nocujete na jeho chodníku, alebo sa snaží dostať k vašemu jedlu. Ak neodíde sám, je ho treba odplašiť s hocičím, čo máte poruke napríklad búchaním hrncami a kričaním. Nepribližujte sa ani nekŕmte medvede.