Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Turisti

Asi každému z nás, čo radi trávime čas v prírode, pri predstave blízkeho stretnutia s medveďom naskočí husia koža. Je to pochopiteľné, veď ide o najväčšiu u nás žijúcu šelmu. Akékoľvek stretnutie s medveďom nesie v sebe prvok rizika, ktoré je však vo všeobecnosti oveľa menšie, ako si väčšina ľudí myslí. Z miliónov ľudí, ktorí žijú, pracujú alebo dovolenkujú v Slovenských horách, v priemere traja sú zranení ročne, väčšinou medveďmi, ktorí sa správajú obranne. Nepoznáme ani jeden záznam predačného útoku (keď medveď považuje človeka za svoju korisť).

Šanca stretnúť sa s medveďom, ak budete chodiť len po vyznačených chodníkoch je pomerne nízka, ale nie je vylúčená. Väčšina medveďov sa vyhne miestam alebo hodinám s frekventovaným pohybom ľudí. Avšak zvážnica či chodník poskytuje aj medveďom ľahšiu cestu a preto občas kráčajú po nich. Väčšinou tak robia v noci, nadránom alebo večer, takže ak ste medzi prvými či poslednými v horách, šanca stretnúť medveďa je vtedy väčšia. Smeti ponechané na ohnisku či pri odpočívadle lákajú medvede, tak ako aj iné zvieratá. Inokedy potrebujú prejsť cez hrebene alebo doliny, kadiaľ vedie turistický chodnik. V niektorých lokalitách je poľovníkmi umiestnené krmivo pre zver (s lákavou potravou aj pre medvede) nevhodne blízko turistického chodníka. Dávajte si pozor aj v okolí prírodzených zdrojov potravy (maliny, čučoriedky, atd.).

Medvede sa vám spravidla vyhnú, keď o vás vedia, avšak nemusia vás zaregistrovať napríklad v hustom poraste, v hmle, pri potoku, alebo ak idete proti vetru. Vtedy upozornite na svoju prítomnosť vopred a to hlasným rozprávaním, spievaním, pískaním, tlieskaním alebo inak. Existujú zvončeky proti medveďom ("Bear bells"), ktoré sa dávajú na ruksak alebo oblečenie, tie však nemusia byť vždy postačujúce. Ak sa držíte v skupine, medveď má väčšiu šancu vás zaregistrovať a odísť.

Ak by ste videli medveďa, ktorý o vás ešte nevie, alebo je ďaleko, nenápadne sa vzdiaľte. Aj v prípade, že o vás medveď vie, jeho najbežnejšou reakciou je, že odíde. Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, keď sa medveď pohne preč, je z tejto oblasti odísť. Ak musíte pokračovať ďalej, nechajte mu nejaký čas, postupujte opatrne, buďte ostražitý a robte hluk.

Je možno paradoxom, že pre mnohých turistov je šanca stretnúť medveďa väčšia priamo pri hoteli alebo chate ako na túre. Pachy z jedla a odpadky sú silným lákadlom pre medveďa aj iné zvieratá, niekedy vyhľadávajú potravu v okolí ľudských obydlí, najmä v blízkosti lesa. Pohľad na kŕmiace sa medvieďatá môže byť pekný a neraz privádza ľudí do pokušenia ich kŕmiť, s úmyslom vidieť a fotiť ich zblízka. Tieto medvede však nie sú krotké a ich správanie sa môže zmeniť na agresívne – ľudia boli zranení jedincami, ktoré si zvykli očakávať potravu od človeka a stratili plachosť. Preto sa nikdy nepribližujte ani nekŕmte medvede, aj keď sa zdajú byť pokojné.