Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Z našej činnosti v roku 2006

December

Decembrové správy, že väčsina medveďov už spí, boli predčasné. Pri práci v teréne 16.-19. a 26.-27. decembra v Nízkych Tatrách sme našli stopy piatich rôznych medveďov v oblasti od Vyšnej Boce až po Demänovskú dolinu. Boli medvede aktívne všetkých vekových kategorií, vrátane samice s mláďatmi, nedospelé jedince aj veľké samce. Lokality, v ktorých sme stopovali medvede sa nachádzali v nadmorskej výške od 800 do 1600m.

Ak by klesali teploty a napadlo viacej snehu, zrejme väčšina medveďov by išla spať. Avšak ak teploty zostanú aj naďalej vyššie, možno viacero z nich nebude hibernovať, hlavne tie, ktoré bývajú v južnejších alebo nižších oblastiach. V tomto prípade, by asi takisto žili najmä zo svojich tukových zásob. Lenže ak sú aktívne, spotrebujú viacej energie, ako keby spali. Na druhej strane, ak bude naďalej teplé počasie, možno príde jar skôr. Môže to však byt aj naopak - celá zima bude posunutá a medvede pôjdu spať neskoršie. To sa ešte uvidí.

Počas monitorovania sme nezaznamenali žiadne znaky zýšenej nervozity alebo agresivity aj keď v určitých situáciách je vždy zrejmé riziko, preto platia tie isté preventívne opatrenia ako v iných obdobiach.

Apríl až máj

V tomto období sú už s najväčšou pravdepodobnosťou všetky medvede aktívne. Stopovali sme medvedicu s dvoma mladými na Poľane vo výške asi 800m. Je bežné, že medvede zídu aj nižšie do polôh, kde sneh zmizne skôr a tu môžu nájsť byliny a trávu, ktoré tvoria súčasť ich prirodzenej potravy. Vôňa potravy ich však môže prilákať aj do blízkosti ľudských obydlí. Hlavne vtedy, ak sú ľudia neopatrní a odpadky nechávajú voľne dostupné. Takto sme to našli v Demänovskej Doline pri bytovkách, kde sú síce umiestnené špeciálne kontajnery - nedostupné medveďom, ale aj napriek našim upozorneniam miestni obyvatelia stále nechávajú kompost mimo smetných košov. Tentokrát sme vo vzdialenosti necelých 100 m od obydlia našli igelitku s odpadom, ktorú si odtiaľ medveď odtiahol.

Demänovská dolina

Február až marec

Niektoré medvede v Tatrách sa už zobudili. Podľa zoológa Robina Rigga zo SWS - Spoločnosti pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou - však návštevníc hôr nemali panikáriť. "Tradične niektorých ľudí na konci zimy vyplaší správa, že po lese sa túlajú po zime vyhladované a agresívne medvede, ale nie je to celkom tak," hovorí Rigg. "Medvede síce v brlohu nežerú a stratia 15-40% svojej jesennej váhy, ale po zime majú ešte spomalený metabolizmus. A okrem toho, doteraz nebol žiaden prípad, keď medveď na Slovensku zaútočil na človeka ako na korisť."

Rigg je predsedom SWS a už tretí rok vedie projekt BEARS - "Vzdelávanie, informovanosť a výskum medveďov na Slovensku". V rámci projektu monitoruje konflikty medveď - človek. "Na Slovensku býva ročne do 10 ľudí vážnejšie zranených medveďom. Výsledky z vedeckého výskum jednoznačne ukazujú, že sa to stane hlavne vtedy, keď ľudia prekvapia medveďa pri náhodnom stretnutí zblízka a medveď zaútočí v sebaobranne," vysvetľuje Rigg. "V rokoch 2004 aj 2005 boli ľudia zranení medveďom na jar, ale stalo sa to až v marci-apríli, keď bol medveď (alebo medvedica s mladými) prekvapený a zaútočil, lebo sa cítil ohrozený."

Ak vieme o tom, kde sa medvede vyskytujú a ak sme pozorní na takýchto miestach, častokrát sa dá vyhnúť problémom. Podľa Rigga, poľovníci na strednom Slovensku by mali byť opatrní, keď napríklad idú ku krmelcom, nielen v horách, ale aj v kotlinách. Aj zbierači parohov by mali byť opatrní, najmä ráno, večer, v hustom poraste a v okolí zdrojov potravy. "Ak sa aj napriek opatrnosti stretneme s medveďom, stále si môžeme pomôcť, ak vieme, ako sa máme zachovať", konštatuje Rigg, ktorý už má niekoľko stretnutí s medveďmi za sebou. Napríklad na prekvapeného medveďa sa neodporúča kričať ani pred ním utekať - môže to vyprovokovať útok. Lepšie je zostať stať a ak medveď sa nepribližuje, pokúšať sa zväčšiť vzdialenosť medzi Vami a medveďom pomalým cúvaním späť.

Iný prípad je, keď si medveď zvykne chodiť na odpadky, stratí plachosť a stane sa agresívnym. Podľa Rigga, sa dá aj tejto nebezpečnej situácii predísť pomocou špeciálnych kontajnerov alebo elektrických oplôtkov, ako to už robia v Tatrách Poliaci.

Rigg potvrdil, že tatranské medvede boli už hore dňa 28.2. "Bol som ráno na Podbanskom, pod Kriváňom, a našiel som čerstvé stopy v 900 m n.m. Medveď, ktorý podľa stôp mal okolo 80-100 kíl, ma zrejme predbehol v noci alebo nadránom. Asi sa zobudil keď sa minulý týždeň oteplilo a zostal von aj napriek opätovne mrazivému počasiu," dodal zoológ. Medvedice s mláďatami, častokrát považované za najnebezpečnejšie, ostanú zväčša najdlhšie v brlohu, ale v priebehu marca sa môžu tiež vybrať von.