Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Vyhnite sa problémom

Podobne ako v medicíne, prevencia je lepšia ako liečba. Najlepším spôsobom ako minimalizovať problémy, je predchádzať im. Preto bezpečnosť najviac závisí od toho, ako predchádzame stretnutiam s medveďom zblízka a tiež, ako zabránime, aby sme ho neprilákali. Existuje množstvo informačného materiálu na túto tému nielen zo Severnej Ameriky ale aj z Európy.

Ak nechcete natrafiť na medveďa, buďte ostražitý v lese a v blízkosti lesa. Všímajte si stopy alebo iné znaky prítomnosti medveďa – ak sú čerstvé, zvýšte vašu pozornosť. Buďte obzvlášť pozorní v hustom poraste, na miestach s hojnosťou lesných plodov, pri zdochlinách, zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, aj ak idete proti vetru. Dávajte si pozor najmä ráno, večer a v noci, keď sú medvede aktívnejšie, ale aj cez deň v hustom poraste alebo v okolí zdrojov potravy.

Keď je viditeľnosť obmedzená, pomôže rozprávať sa, pískať si alebo inak dopredu upozorniť na svoju prítomnosť – medvede sa vám spravidla vyhnú, keď o vás vedia. Aby ste neprilákali medvede, strava a odpadky by mali byť uložené tak, aby sa k nim medveď nemohol dostať. Nepribližujte sa ani nekŕmte medvede, aj keď sa zdajú byť krotké alebo pokojné.

V nasledujúcich častiach poskytneme rady, ktoré sú založené na praktických skúsenostiach a môžu do značnej miery redukovať riziko konfliktu s medveďmi:

cyklisti, bežci

deti

hubári, zberači lesných plodov

chatári, hoteliéri a obyvatelia hôr

chovatelia hospodárskych zvierat

lesníci a lesní robotníci

poľnohospodári

poľovníci

psy

stanovanie, kemping

turisti

včelári