Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Otázky a odpovede

V tejto časti poskytujeme odpovede na niektoré z vašich najčastejšie kladených otázok. Nie sú tu len naše osobné názory, táto stránka nie je súkromný "blog". Informácie pochádzajú z vedeckého výskumu, rady sú spoločným názorom popredných odborníkov.

Sú medvede na Slovensku premnožené?

Premnožiť sa môžu kobylky či iný hmyz alebo hlodavce napríklad lumíky - vyjedia si na svojom území potravu a potom buď zahynú alebo sa musia presunúť inam. Ich populácie mávajú typické cykly, najprv počty rýchlo vzrastú, potom prudko klesajú. Medveď to nerobí, je tzv. "K-stratég". To sa znamená, že podobne ako ľudská, populácia medveďa je v prirodzených podmienkach viac-menej stabilná. Na rozdiel od hmyzu a hlodavcov, medvede žijú dlho, mávajú pomerne málo mláďat (samica medveďa hnedého rodí 1-4 mladé každý 2. až 3. rok), intenzívne a dlho sa o nich starajú. Predpokladá sa, že namiesto toho, že by medvede zlikvidovali svoju potravu, skôr je to naopak - majú napríklad úlohu pri rozšírení semien z lesných plodov.

V tridsiatych rokoch žilo na Slovensku posledných asi 20 medveďov, hrozilo takmer vyhubenie lovom. Tridsať rokov bol zakázaný ich lov a počet vzrástol. To však neznamená, že sa premnožili, ale že sa prirodzene vrátili. V rámci Európy ich majú viac v Rumunsku, Bosne a Hercegovine, Švédsku, Fínsku a Rusku, pomerne veľa medveďov sa nájde aj v Chorvátsku, Slovinsku či Bulharsku.

Naučte sa viac o populačnej biológii.

Je medveďov už príliš veľa?

Mnoho ľudí si myslí, že existuje nejaký "ideálny stav" alebo "optimálny počet" medveďov. Podľa nich, keby ich bolo len toľko, medvede by zostali vždy v horách a nechodili by do dediny, na odpadky, alebo by nenapadali ani ľudí. To je bohužiaľ nezmysel. Potvrdia to napríklad zoológovia v talianskych Alpách, kde majú asi len 20 medveďov a približne 50 ich žije v celých Alpách. Napriek pomerne nízkemu počtu medveďov, v roku 2002 jeden samec sa túlal po uliciach mesta Trento a v roku 2003 si jedna samica zvykla chodiť k ľudským sídlam, kde sa kŕmila odpadkami. Počet medveďov teda nie je jediný a možno ani hlavný faktor, ktorý sa rozhoduje o tom, aké problémy spôsobujú ľudom. Je logické, že ak necháme potravu alebo odpadky dostupné v blízkosti lesa, je šanca že k ním príde medveď. Najlepší spôsob ako sa vyhnúť problémom s medveďmi je jednoznačne uplatňovať preventívne opatrenia

Ako sa máme zachovať, ak sa stretneme s medveďom?

Napriek tomu, že každý medveď aj okolnosti sú rozdielne, ľudia zaoberajúci sa medveďmi zistili, že ich konanie sa dá omnoho viac predvídať ako si väčšina z nás myslí. Ak bývate alebo pracujete na území s výskytom medveďov, alebo navštevujete takéto oblasti, mali by ste vedieť predvídať najčastejšie situácie, kedy sa môžete stretnúť s medveďom. Je dobré si v duchu premietnuť, ako by ste mali reagovať. Tieto vedomosti a príprava vás môžu posilniť, aby ste sa vhodne správali pri stretnutí s medveďom a vyhli sa útoku. Rady v časti Čo robiť pri stretnutí? sú spoločným názorom popredných odborníkov na túto tému.

Mali by sme sa báť medveďov?

Hoci je väčšina medveďov opatrná a človeku sa najčastejšie vyhne, ku konfliktom dochádza. Na Slovensku býva ročne do 10 ľudí vážnejšie zranených medveďom. Výsledky z vedeckého výskum ukazujú, že ide o dva typy konfliktov. Najčastejšie sa to stane vtedy, keď ľudia prekvapia medveďa pri náhodnom stretnutí zblízka a medveď zaútočí v sebaobranne. Riziko, že medveď reaguje na človeka defenzívne je vyššie ak je medveď postrelený alebo inak poranený, ak ide o samice s mláďatami, je medveď pri koristi, nablízko je brloh alebo je pes prítomný. Iný prípad je, keď si medveď zvykne chodiť na odpadky, stratí plachosť a stane sa agresívnym. V oboch prípadoch, najlepší spôsob ako sa vyhnúť problémom s medveďmi je uplatňovať preventívne opatrenia. Tým môžete znížiť vaše šance na stretnutie sa s medveďom. Tiež je rovnako dôležité, aby ste ho neprilákali.

Prečo chodia medvede do blízkosti ľudských sídiel?

V Kanade a na Aljaške majú síce tisíce kilometrov štvorcových divočiny, ale keď tam ľudia postavia napríklad ropovod s prečerpávacou stanicou, tak si medvede nový objekt s nájomníkmi prídu prezrieť. Prečo? Lebo medvede sú zvedavé a aj si dosť rýchlo zvyknú využívať nové zdroje potravy, ktoré sú k dispozícii. Ich čuch je lepší ako u psa, dovedie ich aj z veľkej vzdialenosti ku potrave. Aj na Slovensku hľadajú potravu v blízkosti obydlí. Ak ľahko získajú potravu alebo odpadky z hotela či chaty, postupne sa naučia prekonať plachosť pred ľuďmi a vracajú sa na to miesto. Keď v sade na okraji dediny nepozbierajú úrodu jabĺk či slivky, vôňa popadaného a prezretého ovocia môže prilákať medvede z niekoľkokilometrovej vzdialenosti.

Ak sa chceme vyhnúť problémom s medveďmi, je napríklad dobré uložiť stravu aj odpadky tak, aby sa k nim medveď nedostal. Veľa ľudí by však radšej nechalo medveďa odstreliť. Tým sa situácia ale nerieši, lebo ak aj naďalej nechávajú otvorene odpadkové kontajnery na okraji lesa, môže tam prísť ďalší medveď.

Môžete posielať ďalšie vaše otázky týkajúce sa medveďov na Slovensku. Ak máte otázku súkromného charakteru, napíšte nám aj svoju emailovú adresu pre odpoveď. Nezaručujeme, že Vám na otázku odpovieme.


Napíšte číslicami: tridsaťšesť