Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Chatári, hoteliéri a obyvatelia hôr

Medvede sa stávajú problémovými, ak si zvyknú na človeka alebo potravu, ktorá pochádza od neho. Takéto jedince sa nazývajú synantropné, tzv. "kontajnerové medvede". Stáva sa to zväčša pri horských hoteloch a v chatových oblastiach ale aj v niektorých obciach, najmä v blízkosti lesa. Medveď si rýchlo zvykne využívať nové zdroje, ktoré sú k dispozícii. Jeho čuch je lepší ako u väčšiny psov, dovedie ho z veľkej vzdialenosti ku potrave alebo odpadkom. Ak ľahko získa potravu, postupne sa naučí prekonať plachosť pred ľudmi a vracia sa na to miesto. Keď sa mu nič nestane, osmelí sa a chodí pravidelne na tie isté miesta, pričom stráca prirodzený strach pred človekom.

Pachy z jedla a odpadky ale aj kompost či odpadová voda z varenia sú silným lákadlom pre medveďa, tak ako aj pre iné zvieratá. Preto je dôležité uložiť ich tak, aby sa k nim medveď nemohol dostať. Na odpadky existujú špeciálne kontajnery, ktoré medvede nedokážu otvoriť. Klasické kontajnery sa dajú uzavrieť do garáže, do zamrežovanej klietky, alebo chrániť elektrickým oplôtkom. Vyprázdnenie kontajnerov by malo byť čo najčastejšie, aby odpadky dlho nestáli a nehnili, lebo svojím zápachom budú lákavejšie pre medveďa.

Taktiež opustené či neudržiavané sady s ovocnými stromami sú hlavne na jeseň veľmi atraktívnym miestom pre medvede. Pach dozretého či hnijúceho ovocia ich môže zdiaľky prilákať až k ľudským obydliam. Aj v tomto prípade sa dá tomu predísť, ak sa ovocie načas vyzbiera, vyčistí sa miesto od hnijúcich kusov, prípadne sa môžu použiť aj elektrické oplôtky.

Pohľad na kŕmiace sa medvieďatá sa zdá byť pekná atrakcia, avšak budúcnosť je menej optimistická. Ak sa naučia hĽadať potravu v blízkosti ľudských obydlí, skôr alebo neskôr môže dojsť ku konfliktu. Ľudia boli zranení jedincami, ktoré si zvykli očakávať potravu od človeka a stratili plachosť. Takýto medveď sa stane pre človeka nebezpečným a hrozí mu odstrel alebo odchyt. Zodpovedný prístup a preventívne opatrenia ochránia ľudí aj medvede. Nikdy nekŕmte medvede!