Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Hibernácia

Hlavným účelom hibernácie je pravdepodobne redukovať množstvo energie, ktorú živočíchy používajú v obdobiach, keď je málo dostupnej potravy. Medvede sú vynikajúco prispôsobené, aby prežili zimný nedostatok potravy. Úmrtnosť medveďov počas zimy je oveľa nižšia ako u mnohých iných zvierat. Podľa vedeckých výskumov bežné tvrdenie, že hibernácia u medveďa je nepravá je omylom. Je síce pravda, že medvede neredukujú teplotu tela až tak ako napríklad hlodavce, ale dýchanie a tep sa výrazne spomalia. To, že ich telesná teplota zostane pomerne vysoká, môže byť výhodou v prípade ohrozenia, keď sa môžu rýchlo zobudiť a majú šancu uniknúť či brániť sa. Na rozdiel od hlbokých "spáčov", ktorí však musia byť aktívni vždy po niekoľkých dňoch, medvede sú jediné cicavce, ktoré môžu spať týždne alebo aj mesiace bez jedenia, pitia či vylučovania.

Foto: S. Ondruš

Na to, aby boli medvede schopné tohto výkonu, spaľujú svoje rezervy tuku, ktorý nazbierali intenzívnym krmením sa počas leta a jesene. To im poskytuje dvakrát viac energie ako proteíny alebo uhľohydráty. Vedľajšie látky sú oxid uhličitý, ktorý medveď vydychuje a voda, ktorá sa môže využiť pri ďalších metabolických procesoch. Ďalším vedľajším produktom je glycerín, ktorý v kombinácii s odpadovým nitrogénom z metabolického procesu bielkovín pomáha doplniť aminokyseliny pre potrebu medveďa. Toto zabraňuje, aby močovina narástla do množstva, ktoré je toxické. Medvede sa preto môžu nielen vyhnúť potrebe močiť a takto ostať neaktívne, ale tiež ich tempo metabolizmu bielkovín zostane vysoké aj počas hibernácie a preto nestratia svalovú hmotu ani inak nezoslabnú.

Ak sú iné cicavce, vrátane ľudí, počas dlhšieho obdobia neaktívne, strácajú z kostí kalcium a je tu prípadné riziko osteoporózy. Toto sa medveďom nestane. Hibernujúce medvede majú veľmi vysokú hladinu cholesterolu v krvi a napriek tomu nedostanú žlčové kamene ani nemajú príznaky žiadneho cievneho ochorenia. Medvede sa taktiež nejakým spôsobom vyhnú možnej hrozbe vzniku toxických látok počas metabolizmu tukov, dokonca aj keď žijú čisto len z tuku svojho tela.

Skúmanie, ako fungujú medvede už pomohlo ľuďom napríklad pri liečbe žlčníkových kameňov alebo ochoreniach obličiek. Naše poznanie zimného spánku je ešte stále neúplné. Odhalenie jeho tajomstiev by mohlo prispieť ľuďom k ďalším pokrokom v medicíne či cestovaní vo vesmíre.

Ďalšie informácie o tomto fascinujúcom a dôležitom jave môžete získať na:

"A bear in its lair" by Lynn L. Rogers
"Bear hibernation" by Gerald Eugene Smith