Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Poľovníci

Do najrizikovejšej skupiny, čo sa týka útokov medveďa jednoznačne patria poľovníci. Pohyb v lesnatom teréne potichu, väčšinou osamote alebo v dvojici, zvyšuje riziko náhleho stretnutia zblízka. Čím bližšie ste k medveďovi v momente, keď vás zaregistruje, tým väčšia je pravdepodobnosť, že bude reagovať defenzívne – v sebaobrane.

Obranné správanie medveďa je skoro vždy dôsledok toho, že ste prekročili jeho osobný priestor, prekvapili ste ho, alebo sa dostali k nemu príliš blízko. Zranený (postrelený) medveď a medvedica s mladými sú obzvlášť nebezpečné. Zriedka sa nič netušiaci medveď môže priblížiť k vám a je prekvapený. Niekedy sa stane, že medveď vyplašený spoločnou poľovačkou (napríklad na diviaky), uteká pred niektorými účastníkmi a natrafí pritom na iného človeka.

Ak sa medveď cíti ohrozený, nemá kam uniknúť, môže dojsť k útoku v sebaobrane. Najčastejšie sa to stane pri stretnutí človeka s medveďom na vzdialenosť menšiu ako 20m. Útok môže byť veľmi prudký, preto nosenie zbrane by nemalo dať klamlivý pocit bezpečia – nemusíte reagovať včas. Ak nevidíte dobre dopredu či okolo seba aspoň 50m, napríklad v hustom poraste, zvýšte pozornosť. Buďte veľmi ostražitý v okolí kadáverov. Pri zbieraní parohov si dávajte veľký pozor v neprehľadnom či skalnatom teréne, kde by ste mohli naraziť na medvedí brloh.

Miesta na prikrmovanie raticovej zveri môžu tiež prilákať medveďa, ak je tam kukurica, obilie či ovocie. Podobný prípad je aj návnada na líšky. Preto by sa malo dbať na to, aby takéto "lákadlá" neboli blízko turistického chodníka, chatovej oblasti a podobne, kde by to mohlo predstavovať nebezpečenstvo pre verejnosť.

Ak budete kričať na medveďa, ktorý o vás nevie, môžete vyprovokovať útok. Radšej ho obíďte širokým oblúkom, alebo odíďte smerom, odkiaľ ste prišli. Ak vás už zaregistroval, ostaňte stáť a rýchlo zhodnoťte situáciu. Ak sa medveď nepohybuje smerom k vám, snažte sa opatrne vzdialiť, pričom ho stále pozorujte. Keď ustúpite, obyčajne sa medveď upokojí. Neutekajte – môže to viesť k prenasledovaniu. Pri náhlom stretnutí zblízka sa vyhnite pohľadu do očí šelmy (pre zviera je to znak agresie).

Môžno je to prekvapujúce, ale ak medveď zaútočí, pri objektívnom hodnotení sa spoľahlivejšie ako zbraň osvedčil sprej na odplašenie medveďov ("Bear spray"). Použitím spreja sa vytvorí medzi medveďom a človekom ochranná clona, ktorá z väčšou pravdepodobnosťou zasiahne medveďa ako guľka.

Ak sa dostanete do priameho styku a ide o obranný útok, ľahnite si na brucho, nohy voľne od seba, prsty rúk spojené za hlavou a robte mŕtveho. Táto pozícia vám bude chrániť tvár a krk a keď medveď vycíti, že ho neohrozíte, zvyčajne odíde. Ak by ste s medveďom bojovali, či snažili sa dostať k puške alebo utiecť, je riziko, že ho vyprovokujete k ešte intenzívnejšiemu, dlhšiemu alebo opakovanému útoku, pri ktorom môžete byť vážnejšie zranený.

Odporúčame vám pozrieť si výborne spracovaný film "Ako byť v bezpečí na území s výskytom medveďov". Obsahuje nielen užitočné rady ale aj krásne zábery a množstvo informácií o medveďoch.