Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Letný tábor 2007

Nemecko-slovenský tábor v anglickom jazyku
pre mladých turistov a milovníkov prírody

"V krajine medveďa"

na Liptove 5. - 11. august 2007

Počas siedmych dní v tábore sme sa 14 teenagerom z Nemecka spolu s našimi piatimi zo Slovenska snažili ukázať čo najviac z toho, čo vo svojej krajine nepoznajú. Po okolitých kopcoch v Západných aj Nízkych Tatrách sme hľadali stopy a znaky šeliem. Za medveďmi sme nemuseli chodiť ďaleko, keďže vôňa dozrievajúcich malín bola neodbytne popri chodníčkoch, prilákala aj týchto maškrtníkov. Neďaleko od hlavnej cesty sme našli trus, v lese aj staršie záhryzy v dreve. Ukázalo sa, že stráviť týždeň v Račkovej doline bol správny výber, za účelom vidieť stopy po medveďoch, ale aj plesá, či nádherné výhľady, motivovali stúpať hore dolinou aj nezvyknutú mládež z Nemecka.

Na tretí deň si účastníci mohli vyskúšať svoje schopnosti. Identifikovali koreniny čuchom, pohybovali sa v teréne so zaviazanými očami. Najviac ich však lákalo lezenie na lanovej dráhe a to vďaka Majke a Stanovi našim príležítostným dobrovoľníkom. Večer si doplnili svoje znalosti o pobyte v horách, ktoré mnohým úplne chýbali, s ukážkami diapozitívov a s prednáškou bývalého člena horskej služby Dana. Nechýbalo rozprávanie o lavínach i záchranárskych akciách. Mladých hlavne fascinovalo predvádzanie rôznych uzlov, ktoré sa aj sami snažili urobiť.

Pre zmenu sme sa ďalší deň vybrali do Jánskej doliny. Plán nocovať na chate pod Ďumbierom sme pozmenili, kvôli nepriaznivej predpovedi ale aj zlej výstroji niektorých účastníkov. Po červenej značke zo Stanišovského sedla sme mali šťastie a natrafili sme na pomerne čerstvé stopy vlkov, čo bolo pre niektorých účastníkov veľkým zážitkom po prvý krát v živote. Skončili sme pri prírodnej kadi minerálneho prameňa v Liptovskom Jáne, kde sa otužilci tešili kúpaniu v daždi. Bolo to pre nich zaujímavejšie ako hocijaký aquapark. Počas tábora sme navštívili aj Demänovskú ľadovú jaskyňu, pozreli sme si program v skanzene ľudovej architektúry v Pribyline a záverečný večer sme strávili na Campfeste vo Svaríne.

Chceme sa poďakovať týmto inštitúciám za ich podporu a poskytnutú zľavu pre účastníkov nášho tábora: Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline a Správe jaskýň v Demänovskej doline. Ďakujeme strážcovi Davidovi Hančinskému z TANAPu za to, že nás sprevádzal v Jamnickej doline a jeho rozprávanie o Národnom parku. Najväčšia vďaka patrí ubytovaciemu zariadeniu a jeho spravovateľom chate Komenského v Račkovej doline nielen za zľavu, ale aj ich úprimnú ochotu pomôcť sprevádzanú vždy úsmevom. Moje osobné poďakovanie chcem vyjadriť Doris Lundgreen z nemeckej partnerskej organizácie, ktorá bola nielen spoluorganizátorom, ale aj vďaka jej podpore sme mohli plánovaný tábor a program realizovať.

Mgr. Svetlana Beťková
Education and public relations

V rámci projektu BEARS tábor organizovala SWS – Slovak Wildlife Society v spolupráci s BUNDjugend Baden-Wurttemberg, Nemecko