Úvod O nás Denník Kniha návštev e-Shop Ako pomôcť Viac Kontakt

Podujatia

Pre kompletný zoznam termínov a miest našej putovnej výstavy kliknite sem.

Január-február 2013

Po minuloročnom úspechu projektu "Biela divočina", ktorý bol zaradený v časopise National Geographic Adventure medzi "25 najlepších nových ponúk", pokračujeme aj v roku 2013. Projekt zapája do procesu výskumu dobrovoľníkov zo zahraničia, miestnych obyvateľov, pracovníkov národných parkov, lesníkov a poľovníkov ako aj všetkých dobrovoľníkov zo Slovenska. Pod vedením skúsených vedúcich, dobrovoľníci stopujú vlkov a rysov a zbierajú vzorky na rozbor DNA, čo umožní odhadnúť minimálny počet jedincov v danej oblasti ako aj rozpoznať nežiaduce zmeny, ktoré by naliehavo vyžadovali zásah. Viac...

Október 2012

Od 30-tych rokov každoročne pripravujú organizácie zamerané na ochranu zvierat a jednotlivci podujatia, ktorými sa snažia naplniť poslanie Svetového dňa zvierat – World Animal Day (WAD). Aj preto ŠOP SR, Regionálne centrum ochrany prírody Prešov a SWS pozývajú na výstavu "MEDVEDE A MY". Súčasťou výstavy je aj premietanie náučného filmu "Ako byť v bezpečí na území s výskytom medveďov". Z filmu sa divák dozvie nielen ako sa správa medveď, ale aj praktické a preventívne informácie. Výstavu je možné navštíviť každý pracovný deň od 4. do 31. októbra v priestoroch RCOP Prešov, Hlavná 93. Väčšie skupiny je potrebné nahlásiť vopred telefonicky na č.t. 051/7732713 alebo emailom.

September 2012

Pozývame vás na víkendovku s Davidom Moskowitzom, certifikovaným stopárom a dobrodruhom z USA. Podelí sa so svojimi skúsenosťami z rôznych krajín o tom, ako nájsť a porozumieť aj tie najskrytejšie znaky činnosti zvierat v prírode, či miesta, kde hľadať aj tých najplachejších tvorov. Predstaví nám na umenie stopovania a pozorovania zvierat v prirodzenom prostredí tak, aby bolo nielen vzrušujúcim zážitkom, ale malo hodnotu pre výskumnú činnosť. Je členom Cybertracker network, ktorá vychádza z filozofie a skúseností domorodých stopárov a organizuje školenia po celom svete, pričom kladie dôraz na individuálne schopností a rozvoj zručností a každého účastníka.

Zraz účastníkov bude na Borovej Sihoti v piatok večer 21.9. o 19h. Krátky úvod a predstavenie Davida je hneď večer. Kurz začína v sobotu o 8.30 - celý deň a večer v teréne, neskôr diskusia, slideshow, skúsenosti Davida. Nedeľa od skorého rana v teréne približne do 14-15h, kedy je návrat účastníkov. Cena kurzu za dva dni je €30, pre členov SWS €25. Ubytovanie a strava je na vlastné náklady, možné v kempe/hoteli Borová Sihoť. Ak máte záujem, kontaktujete nás e-mailom čím skôr, keďže počet miest je obmedzený. Podmienkou pre účasť je prihlásenie a zaplatenie poplatku na účet SWS najneskôr do 19.9.2012. Tešime sa na víkendovku s vami!

Jún 2012

Pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a s podporou nadácie Alertis organizujeme v rámci projektu "Poskytnutie prostriedkov na zlepšenie manažmentu medveďa hnedého na Slovensku" ďalši odborný seminár 21.-22. júna aby sme pokračovali v procese hľadania spoločného riešenia tejto problematiky. V prípade záujmu nás prosím kontaktujte mailom.

Správa Národného parku Malá Fatra v spolupráci s Fatranským spolkom organizujú v dňoch 1.-3. júna 2012 stacionárny monitoring medveďa hnedého v Malej Fatre. Náhradný termín, ktorý sa zvolí v prípade nepriaznivého počasia či nízkej účasti mapovateľov je stanovený na 15.-17.6.2012. Záujemcovia so skúsenosťami, ako aj účastníci minulých ročníkov (2003-2011) môžu svoj záujem nahlásiť na adrese: monitoring@malafatra.org. Uveďte vyhovujúci termín (najlepšie oba). Viac...

Máj 2012

Mestské kultúrne stredisko Nové Zámky a SWS vás pozývajú k Medzinárodnému dňu biologickej diverzity (22.5.) a k Medzinárodnému dňu rodiny (19.5.) na výstavu "MEDVEDE A MY", 10.-31. máj, po-pi 8.00-16.00 hod., 19. máj 14.00-18.00 hod., minigaléria MsKS, kino MIER, Nové Zámky.

Február 2012

Pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a s podporou nadácie Alertis organizujeme v rámci projektu "Poskytnutie prostriedkov na zlepšenie manažmentu medveďa hnedého na Slovensku" ďalši odborný seminár. Po úspechu prvého a druhého seminára s pánom profesorom Alistairom Bathom v roku 2011, keď sa rôzne záujmové skupiny začali zaoberať kľúčovými otázkami manažmentu medveďa hnedého na Slovensku, sa znovu stretneme, 2.-3. februára aby sme pokračovali v procese hľadania spoločného riešenia tejto problematiky. V prípade záujmu nás prosím kontaktujte mailom.

Január-február 2012

Po minuloročnom úspechu projektu "Biela divočina", ktorý bol zaradený v časopise National Geographic Adventure medzi "25 najlepších nových ponúk", pokračujeme aj v roku 2012. Projekt zapája do procesu výskumu dobrovoľníkov zo zahraničia, miestnych obyvateľov, pracovníkov národných parkov, lesníkov a poľovníkov ako aj všetkých dobrovoľníkov zo Slovenska. Pod vedením skúsených vedúcich, dobrovoľníci stopujú vlkov a rysov a zbierajú vzorky na rozbor DNA, čo umožní odhadnúť minimálny počet jedincov v danej oblasti ako aj rozpoznať nežiaduce zmeny, ktoré by naliehavo vyžadovali zásah. Viac...

November 2011

V sobotu 12. novembra o 19.00 na Horolezeckej chate v Hornom Smokovci bude Dr. Seth Wilson prednášať na tému "Redukovanie konfliktov s medveďmi". Dr. Wilson je výskumník z Yale School of Forestry and Environmental Studies (Univerzita lesnictva a environmentálne štúdie) a organizácie Northern Rockies Conservation Cooperative. Jeho výskum a následne aplikované metódy sa zameriavajú na manažment šeliem, ich ochranu a na konflikty medzi ľuďmi a voľne žijúcimi zvieratami. V súčastnosti pracuje na mnohoročnom projekte založenom na podpore miestnej komunity. Projekt sa zameriava na znižovanie konfliktov medzi ľuďmi a medveďmi a vlkmi a na znižovanie úmrtnosti medveďov na súkromných poľnohospodárskych pozemkoch v Montane. Počas večera budete mať možnosť prezrieť si výstavu "Medvede a my".

Prednáška výskumníka Setha Wilsona o spolunažívaní človeka s medveďmi a vlkmi bude aj v utorok 15.11.2011 o 14.00 v multimediálnej študovni SLDK, Lesnícka fakulta TU vo Zvolene.

Október 2011

Pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a s podporou nadácie Alertis organizujeme v rámci projektu "Poskytnutie prostriedkov na zlepšenie manažmentu medveďa hnedého na Slovensku" ďalšie dva odborné semináre. Po úspechu prvého seminára s pánom profesorom Alistairom Bathom v júli, keď sa rôzne záujmové skupiny začali zaoberať kľúčovými otázkami manažmentu medveďa hnedého na Slovensku, sa znovu stretneme, 10.-11. októbra aby sme pokračovali v procese hľadania spoločného riešenia tejto problematiky. Tretí seminár je na tému "Vytvorenie a práca pohotovostných tímov na riešenie urgentných konfliktných situácií medzi medveďom a človekom". Seminár bude viesť pán profesor Djuro Huber z Fakulty veterinárnej medicíny, Univerzita Zagreb. Svoje vyše 30-ročné skúsenosti s výskumom a manažmentom veľkých šeliem predstaví najprv na teoretickej časti v stredu, 12.10.2011, a na druhý deň budú predvedené praktické ukážky. V prípade záujmu nás prosím kontaktujte mailom.

Jún 2011

Začiatkom leta sa uskutoční už IX. ročník monitoringu medveďa hnedého v Malej Fatre. Na Slovensku ide o jedinú aktivitu svojho druhu, ktorá sa bez prerušenia vykonáva od roku 2003. Za toto obdobie priniesol monitoring množstvo zaujímavých informácií, ktoré vhodne dopľňajú dáta získané inými metódami (napr. fotopasce). Kontakt: Michal Kalaš, správa NP Malá Fatra a Fatranský Spolok.

Marec 2011

Stredná odborná škola lesnícka Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku v spolupráci so Slovenským poľovníckym zväzom OkO Liptovský Mikuláš, Správou Tatranského národného parku a Spoločnosťou pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou (SWS) Vás pozývajú na tematickú výstavu Poľovníctvo a ochrana prírody v Liptove. Kedy: piatok 11.3.2011 od 8.00 do 15.00.

Január-február 2011

Po minuloročnom úspechu projektu "Biela divočina", ktorý bol zaradený v časopise National Geographic Adventure medzi "25 najlepších nových ponúk 2010", pokračujeme aj v roku 2011. Projekt zapája do procesu výskumu dobrovoľníkov zo zahraničia, miestnych obyvateľov, pracovníkov národných parkov, lesníkov a poľovníkov ako aj všetkých dobrovoľníkov zo Slovenska. Pod vedením skúsených vedúcich, dobrovoľníci stopujú vlkov a rysov a zbierajú vzorky na rozbor DNA, čo umožní odhadnúť minimálny počet jedincov v danej oblasti ako aj rozpoznať nežiaduce zmeny, ktoré by naliehavo vyžadovali zásah. Viac...

September 2010

Vo štvrtok 23. septembra o 19.00 na Horolezeckej chate v Hornom Smokovci bude Gregg Losinski z Idaho Department of Fish & Game prednášať na tému "Návrat grizlyho do Yellowstonského narodného parku a učenie sa spolužitiu s ním." Gregg, ktorého predkovia pochádzajú zo Štrby, je regionálnym environmentálnym pedagógom a pracuje s medveďmi v oblasti Yellowstonu. Počas večera budete mať možnosť prezrieť si výstavu "Medvede a my".

Cez víkend 4. a 5. septembra našu výstavu "Medvede a my" si budete môcť pozrieť počas poľovníckych slávností Dni svätého Huberta v kaštieli vo Svätom Antone. Tento rok je 20. výročie tohto obľúbeného každoročného podujatia.

August 2010

7.-8. august budú opäť "Medvedie dni" na Hrebienku vo Výsokých Tatrách. Počas oboch dní od 10:00 do 16:00 sú pripravené rôzne zábavné stanovištia (nakresli medveťďa, medveťď v kontajneri, medvedí prak, medvedí brloh, medvedia obratnosť, medvedie znaky, medvedia sila, medvedia kuchyňa, medvedí bratia), ale aj novinky 3. ročníka: medvedia lanovka a medvedí beh. Čaká zaujímavá výstava o medveďoch a k tomu "živé" i vypchaté medvede, ako aj divadelné predstavenie v podaní ochotníckeho divadla z Palárikova. Návštevníci s menom alebo priezviskom začínajúcim na Med... alebo trvalým bydliskom v Medveďove zľava 50% na spiatočný lístok na pozemnú lanovku na Hrebienok. Navyše každé dieťa s medvedíkom dostane "medvedí darček"!

Jún 2010

Správa NP Malá Fatra organizuje v dňoch 18.-20. júna monitoring medveďa hnedého.

Marec 2010

Po obrovskom úspechu predošlej výstavy "Stretnutie s medveďom", ktorú videlo okolo 20 000 ľudí v období 2005-2009, sme pripravili novú verziu o tejto najväčšej európskej suchozemskej šelme. "MEDVEDE A MY" predstavuje fakty o medveďoch zaujímavou aj zábavnou formou. Množstvo fotografií je doplnené prezentáciou v powerpointe, vzdelávacím filmom, sadrovými odliatkami medvedích stôp... Séria pútavých banerov obsahuje detaily napríklad o tom, čím sa medvede živia, prečo v zime spia aj akým hrozbám musia čeliť. Ako aj pri predošlej výstave, dôležitým cieľom tejto výstvavy je vysvetliť, ako môžu byť problémy medzi medveďmi a ľuďmi redukované. Vysvetlí Vám, ako účinne ochrániť včelíny či úrodu, aj ako je možné vyhnúť sa najnebezpečnejším situáciám a čo robiť pri stretnutí s medveďom. Výstavu môžete vidieť v Regionálnom osvetovom stredisku v Prievidzi do 30. marca a potom v ZŠ Staré Hory od 19. do 22. apríla. Viac...

Január 2010

Zaujímate sa o život šeliem v našich lesoch? Máte chuť a čas niečo konkrétne spraviť pre zlepšenie spolužitia s nimi? Pozývame vás na jedinečnú akciu spojenú s dobrovoľníckou prácou!

Čaká vás stopovanie šeliem v teréne a zbieranie vzoriek pre výskum. Večer obohatíme ukážkami skvelých filmov o vlkoch a prezentáciou našich projektov vám dáme možnosť nielen hlbšie nazrieť do našej práce, ale budeme diskutovať aj o tom, čím aj vy môžete prispieť. Viac...

August 2009

Staňte sa toto leto dobrovoľníkom projektu BEARS! Ponúkame vám príležitosť skúmať ekológiu medveďov ako aj vlkov v prírode. Terénna práca zahrňuje pochôdzky v lese, kde pôjdete po stopách šeliem a budete zbierať vzorky na analýzu. Toto všetko vás naučíme. Taktiež nám pomôžete s ďalšou dôležitou súčasťou našej práce: vzdelávanie verejnosti. Ideme pripraviť aktivity pre zábavno-náučnú akciu "Medvedie dni", ktorá sa bude konať tento rok 8.-9. augusta. Začíname o 9h ráno v pondelok 3. augusta. Viac...

Jún 2009

Správa NP Malá Fatra organizuje v dňoch 19.-21. júna monitoring medveďa hnedého.

November 2008

Zaujímate sa o život šeliem v našich lesoch? Máte chuť a čas niečo konkrétne spraviť pre zlepšenie spolužitia s nimi? Pozývame vás na jedinečnú akciu spojenú s dobrovoľníckou prácou! Čaká vás stopovanie šeliem v teréne a zbieranie vzoriek pre výskum. Predstavíme preventívne opatrenia, ktoré sme inštalovali na zníženie škôd spôsobených medveďmi a vlkmi za cieľom zlepšenia spolužitia s nimi. Večer obohatíme ukážkami skvelých filmov o vlkoch a medveďoch a prezentáciou našich projektov vám dáme možnosť nielen hlbšie nazrieť do našej práce, ale budeme diskutovať aj o tom, čím aj vy môžete prispieť. Viac...

September-október 2008

28.9.2008 budeme prezentovať sprej na odplašenie medveďov na "Nedeli sv. Huberta" v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Celodenný program začína o 9.30, budú tam súťaže, hudobná skupina a samozrejme aj vábenie jelenej zveri.

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň a Poľovnícke združenie Modrý Kameň, Slovenský poľovnícky zväz vo Veľkom Krtíši, Obvodný lesný úrad vo Veľkom Krtíši, Lesy Slovenskej republiky š.p. odštepný závod Krupina a Mesto Modrý Kameň si Vás dovoľujú pozvať na kultúrno-zábavné podujatie: "Poľovnícke dni na hrade Modrý Kameň", ktoré sa uskutoční v dňoch 13. septembra. Čaká bohatý kultúrny program: ste pozvaní na vernisáž výstavy "Stretnutie s medveďom", preneste sa do stredoveku so šermiarmi, lukostrelcami a sokoliarmi, zažite prestrelku kovbojov a indiánov. Ochutnajte výborný guláš, lokše a iné dobroty pri pohári dobrého vínka alebo sa zabavte na ľudovej veselici na nádvorí hradu.

August 2008

30. a 31. augusta sú "Medvedie dni" na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Program podujatia v čase od 9h do 16h: výstava o medveďoch, premietanie filmov a diskusie na tému medvede v Tatrách, každú celú hodinu medvedie divadlo, súťaže, "medvedie služby", predaj medovníkov. Nazrite ako používa medveď svoje zmysly, navštívte medvedí brloh, namaľujte si vlastné tričko so stopami medveďa. Každé dieťa s plyšovým medvedíkom dostane medvedí darček! Partneri podujatia: Tatranské lanové dráhy, SWS - projekt BEARS, Leaf.

Jún 2008

Správa NP Malá Fatra organizuje v dňoch 20.-22. júna monitoring medveďa hnedého.

S vašou pomocou prispejeme ku ochrane čried oviec pred vlkmi a vlkov pred odstrelom s akciou "Baran sýty a Vlk celý!"

Máj 2008

Výstavu "Stretnutie s medveďom" si môžete pozrieť v priestoroch múzea Šurany, 1.5. - 31.5.2008.

Apríl 2008

Lesy Slovenskej Republiky, š.p. - stredisko Lesnícke a drevárske múzeum Zvolen a SWS - Slovak Wildlife Society Liptovský Hrádok Vás pozývajú na výstavu "Stretnutie s medveďom". Výstavu si môžete pozrieť v rámci "Lesníckych dní" v priestoroch múzea na Nám. SNP 35 vo Zvolene, 3.4. - 30.4.2008. Súčasťou výstavy je prednáška pre ZŠ a SŠ o 13h a prezentáciu pre VŠ o 15h v stredu 23.4.

Február-marec 2008

Od 16. februára do 12. marca pozývame všetkých z Revúcej a okolia na výstavu "Stretnutie s medveďom", ktorá bude inštalovaná v múzeu Prvého slovenského gymnázia Revúca. S výstavou je spojená prezentácia o medveďoch a vlkoch na Slovensku, ktorá sa bude konať v spolupráci so správou Národného parku Muránska planina vo štvrtok 6. marca 2008 o 18.00 hod. v Mestskom kultúrnom stredisku Revúca. Okrem výstavy si budete mať možnosť pozrieť film "Ako sa správať na území s výskytom medveďov" a na otázky Vám odpovie náš zoológ.